Czy warto kupić gotowy komputer?

Pomimo tego, że świat komputerów znacznie się upowszechnił i właściwe każdy obecnie posiada choć jeden komputer, to jednak w dalszym ciągu kupowanie takiego sprzętu stanowi dla wielu ogromny problem. Nic więc dziwnego, że sprzedawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i przygotowują dla nich gotowe zestawy komputerowe. Czy faktycznie jednak warto się nimi zainteresować? A może ich wady są tak poważne, że pomimo zalet będzie to zły wybór?

Zalety gotowych zestawów komputerowych

Ogromną zaletą kupowania gotowego komputera jest wygoda. Po zakupie takiego sprzętu wystarczy tylko rozpakować go z pudełka, podłączyć kable i już. Komputer jest w pełni gotowy do działania. Nie trzeba martwić się jego składaniem, specyfikacją, czy wszystko będzie do siebie pasowało itd. Mało tego, na takich komputerach zainstalowany jest już system operacyjny, więc dodatkowo powoduje to, że nie trzeba martwić się i o ten aspekt. Inną bardzo ważną zaletą jest możliwość dobrania podzespołów komputera do swoich potrzeb i budżetu. Nic nie stoi naprzeciwko, aby zamiast popularnego Intela w obudowie znalazł się np. Ryzen 5 2600. Procesor tak samo dobry, a znacznie tańszy.

Wady gotowych zestawów komputerowych

Niestety takie gotowe zestawy komputerów mają również kilka wad, które trzeba bardzo poważnie wziąć pod uwagę, ponieważ często zakup takiego komputera może oznaczać więcej szkody niż pożytku. Przede wszystkim warto mieć na uwadze to, że są to komputery o wiele droższe, niż gdyby składało się je samodzielnie z kupowanych oddzielnie części. Po drugie, często w takich zestawach dobór podzespołów jest zupełnie bez sensu. Często zdarza się bowiem, że zestawiony zostaje bardzo dobry procesor ze słabej jakości kartą graficzną. Umieszczenie np. Ryzena 5 2600 z podstawowym modelem karty graficznej jest po prostu stratą pieniędzy. Nie można także zapominać o tym, że nawet po zakupie i dostrzeżeniu takich mankamentów, nie można z nimi nic samodzielnie zrobić, ponieważ będzie to oznaczało utratę gwarancji.