Drukarki laserowe – wady i zalety

Trudno sobie obecnie wyobrazić komputer bez podłączonej do niego drukarki. To dzięki niej możliwe staje się przeniesienie na papier dokumentów lub też zdjęć, które do tej pory były jedynie cyfrowymi plikami na komputerze. Co jednak bardzo ważne dla jakości oraz wygody korzystania z drukarki, powinna ona być wykonana w odpowiedniej technologii. Nie da się ukryć, że niezwykle popularnym rozwiązaniem są drukarki laserowe. Jakie są ich wady oraz zalety?

Zalety drukarek laserowych

Co jest najważniejszą zaletą drukarki laserowej, która brana jest pod uwagę podczas jej kupowania? Nie da się ukryć, że taką cechą jest bez wątpienia szybkość drukowania dokumentów. Czas wydruku jest tu wielokrotnie krótszy niż w przypadku modelu atramentowego, co szczególnie mocno widoczne jest, gdy drukuje się na raz większą porcję dokumentów. Co więcej, drukarki tego typu są o wiele bardziej wydajne, jeśli chodzi o używane przez nie tonery. Przy intensywnym użytkowaniu starcza on nawet na kilka miesięcy, co skutecznie obniża koszty eksploatacyjne tego urządzenia. Na koniec w kategorii zalet warto również umieścić dużą bezawaryjność pracy tego urządzenia, co przekłada się nie tylko na niski koszt ewentualnych napraw, lecz również dodatkowych kosztów płynących z przejściowego braku drukarki.

Wady drukarek laserowych

Jak zatem widać, zalety drukarki laserowej są naprawdę bardzo interesujące. Jakie posiada ona jednak wady, które mogłyby spowodować, że jej używanie oznaczałoby duże kłopoty? Przede wszystkim zauważyć tu trzeba, że laserowa drukarka jest po prostu niezwykle droga i często jej cena oscyluje w okolicach tysiąca złotych. Jest to kwota ogromna, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę to, że drukarka atramentowa często kosztuje nawet w okolicach 200 złotych. Inną, równie sporą wadą jest to, że taka drukarka nie cechuje się zbyt wysokiej klasy wydrukami. Bardzo dobrze sprawdza się jeśli chodzi o drukowanie tekstu, lecz jakiekolwiek grafiki lub – co gorsza – zdjęcia, mogą stanowić dla niej ogromne wyzwanie. Efekt jej pracy w tym wypadku zwyczajnie nie wygląda najlepiej.