Dyski HDD – idealne rozwiązanie pomocnicze w komputerach dla grafików i projektantów

Graficy i projektanci potrzebują maszyn o potężnej mocy obliczeniowej, aby tworzyć rozmaite projekty, jednak poza nią liczy się też bardzo spora przestrzeń dyskowa, gdyż kolekcje plików graficznych i pliki projektów często mogą zajmować terabajty danych. W takim przypadku świetnie sprawdza się dołożenie do komputerów dysków HDD, obok nowocześniejszych SSD.

HDD i SSD – różnice

Dyski HDD są starszą generacją dysków twardych, jednak nie zostały wyparte z rynku i na razie się na to nie zanosi. Ich jedyną większą wadą jest zdecydowanie niższa prędkość zapisu i odczytu, jednak dane na nich zapisane są trwalsze i są też łatwiejsze do odzyskania w razie awarii.

Sporą zaletą dysków HDD jest też bardzo niska cena w porównaniu z dyskami SSD o podobnej pojemności. Jednocześnie dyski HDD są też mniej odporne na wstrząsy i generują dźwięki, jednak dla grafików oba te czynniki nie dyskwalifikują ich, gdyż najczęściej stosowane są one w mobilnych stacjach roboczych i komputerach stacjonarnych, a więc w urządzeniach, których się najczęściej nie przenosi.

Zastosowanie dysków HDD w komputerach dla profesjonalistów

Dyski HDD są montowane nawet w najnowszych generacjach komputerów dla grafików i projektantów, gdyż potrzebują oni olbrzymiej przestrzeni dyskowej. Ponieważ jednak komputery byłyby zdecydowanie za wolne, gdyby były one jedynymi dyskami, stosuje się połączenie SSD i dysków talerzowych.

dyski HDD

W takim przypadku na SSD instaluje się system operacyjny i aplikacje, dzięki czemu komputer jest bardzo szybki, a dysków HDD używa się jako przestrzeni na projekty graficzne i inne pliki. W ten sposób otrzymuje się sporą przestrzeń dyskową w atrakcyjnej cenie, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na specjalistyczne oprogramowanie, czy na lepsze kluczowe dla profesjonalistów podzespoły.

Jak widać, nie zapowiada się więc, aby dyski talerzowe miały zniknąć z rynku, za to przyjęły one nową rolę, służąc jako doskonałe wsparcie dla nowoczesnych generacji dysków twardych. Wyposażone są w nie nawet najdroższe i najnowocześniejsze komputery profesjonalne wielu producentów.