Historyczne telewizory – stary, „dobry” kineskop

Telewizory kineskopowe odeszły do lamusa już ponad dwie dekady temu. Dziś pojedyncze działające egzemplarze stanowią powoli wartość muzealną. Nie można jednak zapominać, że od kineskopu zaczęła się historia telewizora i to właśnie telewizory kineskopowe wprowadziły świat w nową erę panowania XI Muzy.

CRT czyli cathode ray-tube

Największy element (naprawdę wielki w porównaniu z obecnymi telewizorami) telewizora CRT stanowi kineskop, czyli lampa obrazowa, w której znajdują się trzy działa elektronowe. Wystrzeliwują one na wewnętrzną powierzchnię ekranu strumienie elektronów dla trzech kolorów RGB (red, green, blue), czyli trzech kolorów podstawowych: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Wiązka elektronów trafiając na powierzchnię ekranu powoduje wygenerowanie przez telewizory ctrspecjalną światłoczułą warstwę zwaną luminoforem, czerwonego, zielonego lub niebieskiego punktu. Każde trzy takie punkty tworzą jeden piksel.
Strumienie elektronów generowane przez kineskop, w szybkim tempie omiatają ekran linia po linii, od góry do dołu, powodując wyświetlanie pikseli. Budowa obrazu rozpoczyna się przy górnej krawędzi monitora a piksele podświetlane są na tyle długo, że ludzkie oko jest w stanie złożyć wyświetlane linie w obraz, ale również na tyle krótko, że poszczególne linie nie są widoczne gołym okiem. Wystarczy jednak obejrzeć nagranie wideo ekranu kineskopowego, żeby zrozumieć dlaczego technologia CRT była tak szkodliwa dla oczu. Ich odświeżanie jest nierównomierne, co powoduje szybkie męczenie się wzroku. Dziś telewizory jak sferis są doskonałym przykładem rozwoju technologii.

Zalety kineskopu

Obraz generowany przez wyświetlacze kineskopowe jest kontrastowy, wiernie oddaje kolory oraz dobrze prezentuje się niemal pod każdym kątem, pod jakim patrzymy na ekran. Wyświetla głęboką czerń, przeciwnie do ekranów LCD (LED), które są podświetlane, więc z definicji nie są w stanie wydobyć maksymalnej czerni.
Ponadto, monitor kineskopowy potrafi z równą ostrością wyświetlać obrazy o różnych rozdzielczościach (np. 19-calowy monitor kineskopowy wyświetli obraz równie ostry zarówno przy rozdzielczości 1600×1200 pikseli, jak i przy rozdzielczości 1280×1024).

Wady telewizorów kineskopowych

Duże rozmiary kineskopu, tym większe, im większy jest ekran, wpływają na rozmiar telewizora oraz jego wagę (telewizor kineskopowy z 32-calowym ekranem ma głębokość przekraczającą 50 cm i wagę pomiędzy 40-50 kg). Telewizory kineskopowe są też szalenie energochłonne, a będąc niekwestionowanym źródłem promieniowania elektromagnetycznego, wpływają przy dłuższym używaniu zdecydowanie negatywnie na stan zdrowia.

Wady kineskopów całkowicie wyeliminowały z rynku telewizory CRT, po których pozostały właściwie tylko nostalgiczne wspomnienia tym, którzy je jeszcze pamiętają.