Jak czytać parametry dysków SSD?

Wśród dysków SSD znajdziemy tak zwane budżetowe oraz takie, które kosztują tyle, co nowy sprzęt komputerowy z wyższej półki. Producenci używają różnych tajemniczych oznaczeń i nazw własnych. Wśród nich można rozpoznać podobne oznaczenia, mówiące o typie pamięci lub kontrolerze. Poniżej kilka przydatnych informacji, które pomogą dokonać wyboru pomiędzy dobrym a lepszym. Mając tę wiedzę, można wybrać dobry dysk SSD za rozsądną kwotę.

Co to jest NAND Flash?

dysk ssdTo nazwa oznaczająca półprzewodnikową kość pamięci wykorzystywaną w nośnikach dysków SSD. Kości te wykorzystywane są również w kartach pamięci oraz pendrivach. NAND zbudowane są z komórek. Ich zadaniem jest przechowywanie bitów, które mogą przybrać wartość 1 lub 0. Mówimy tu o nieulotnej pamięci masowej, która nie wymaga zasilania do przechowywania informacji. Obecnie trwają nieustanne prace nad kolejnymi wydajniejszymi i niezawodnymi nośnikami, które będą stosowane w przyszłości w dyskach SSD, tak by jeszcze bardziej wydłużyć żywotność kości.

Co znaczy SLC, TLC, MLC?

To oznaczenia, które służą podziałowi kości pamięci ze względu na technikę zapisu.

TLC pozwala zapisywać do trzech bitów na komórkę. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększa się pojemność. TLC to najbardziej ekonomiczna technika stosowana w dyskach SSD, pozwala jednak na zadowalającą prędkość odczytu oraz zapisu danych. Minusem tego rozwiązania jest, że przechowywane informacje w komórkach są mało trwałe.

SLC polega na przechowywaniu pojedynczego bitu informacji w pojedynczej komórce. Jest to najtrwalsze i najwydajniejsze rozwiązanie. Dyski SSD tego typu wykorzystywane są głównie serwerach, minusem ich jest wysoka cena.

MLC pozwala na zapisywanie w pojedynczej komórce dwóch bitów. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe są większe prędkości zapisywania i odczytywania informacji. To rozwiązanie jest znacznie wydajniejsze i trwalsze niż w pamięciach TLC.

Co oznacza 3D NAND i V-NAND?

Jest to oznaczenie modułów, w których komórki pamięci układają się w warstwowo. Technika taka pozwala zwiększać pojemność nośników oraz pozytywnie wpływa na wydajność i jednocześnie nie zwiększa poboru energii. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększa się żywotność nośników.

Kontrolery i oprogramowanie

Najważniejszymi komponentami w dyskach SSD są kontrolery zarządzające pamięcią masową. Odpowiedzialne są za komunikację nośnika z płytą główną oraz interfejsem. Każdy producent oferuje inną konstrukcję różniącą się pod wieloma względami. Chodzi tu o techniki zapisywania danych, liczby kanałów, rdzeni oraz częstotliwości taktowania. Informacje o kontrolerach i oprogramowaniu dysku SSD należy szukać w specyfikacji technicznej producenta dysku.