Jedną z podstawowych różnic pomiędzy laptopami jest rodzaj karty graficznej. Często przekłada się to na dość znaczące dysproporcje w cenie. Warto dlatego rozumieć czym różnią się podstawowe typy kart. Powszechne przekonanie, że karty zintegrowane są wlutowywane w płyty główne, a karty dedykowane wpinane w gniazdo na płytach głównych jest błędne.
Jak działa karta graficzna zintegrowana?
Tego rodzaju komponenty często spełniają jeszcze dodatkowe funkcje. Może się też zdarzyć, że inny komponent pełni dodatkowo rolę karty graficznej. Zazwyczaj jest to procesor. Nawet w laptopach z kartą dedykowaną może się zdarzyć w przypadku zasilania z baterii, iż w celu oszczędzenia energii, system przełączy się na kartę zintegrowaną.
Od razu jasne się staje, jakie są zalety kart zintegrowanych: oprócz niższej ceny zakupu laptopa, możemy cieszyć się dłuższym działaniem maszyny ze względu na niższe zużycie energii. Przekłada się to na niższe ryzyko przegrzania sprzętu. Do prostych prac biurowych czy dla działania innych niewymagających programów jest to rozwiązanie idealne. W takim przypadku nie warto dopłacać do karty zintegrowanej, gdyż dodatkowa moc nie zostanie wykorzystana, za to wzrośnie zużycie energii. Oczywiście, wydajność karty zintegrowanej jest znacznie niższa, co może być dużą wadą dla graczy. Karty zintegrowane dodatkowo często zużywają zasoby pamięci RAM.
Karty dedykowane

Jeżeli potrzebujemy sprzętu służącego rozrywce lub uruchamianiu zaawansowanych programów (np. graficznych) to dedykowana karta graficzna staje się koniecznością. Dedykowane karty w laptopach dzielą się na dwa podstawowe typy:
- Instalowane bezpośrednio na płycie głównej,
- wpięte poprzez złącze PCI Express.
W drugim przypadku karta graficzna rzeczywiście występuje jako osobna płytka.
Podsumowanie
Karty dedykowane mają dokładnie przeciwne wady oraz zalety w stosunku do kart zintegrowanych. Są wyposażone we własną pamięć RAM, w związku z czym zapewniają znacznie większą wydajność oraz nie spowalniają sprzętu. Wiąże się to niestety z większym zużyciem energii oraz ryzykiem przegrzania. Jednak dla wymagających zastosowań karty dedykowane są koniecznością.
Dobrze przy tym pamiętać, że karta umieszczona bezpośrednio na płycie głównej nie oznacza automatycznie karty zintegrowanej.