Różne wersje klawiatur

Bardzo duża liczba użytkowników komputerów narzeka na posiadane przez siebie klawiatury i myszki. Głównym zarzutem kierowanym w ich stronę jest kiepska funkcjonalność i słaba ergonomia. Taki stan rzeczy spowodowany jest traktowaniu po macoszemu wyboru tych sprzętów na etapie zakupu komputera.

Powody ignorowania peryferii

Podczas zakupu komputera cała uwaga skupiona jest na dobieraniu odpowiednich jego podzespołów. Na tych elementach skupia się również budżet, przez co ciężar cenowy skierowany jest na szybkim procesorze i wydajnej karcie graficznej. Po skompletowaniu mocnego zestawu mało kto ma chęć jeszcze wydawać dodatkowe pieniądze np. na porządną klawiaturę.

Wybór klawiatury

Jest to ogromny błąd, ponieważ gdyby taki użytkownik komputera baczniej przyjrzał się dostępnym na wystawie modelom klawiatur, z łatwością dostrzegł by, że niewiele droższe modele od tego najbardziej prymitywnego, który wybrał, posiadają znacznie ciekawsze rozwiązania.
klawiatura2Kupując klawiaturę powinno się zwracać uwagę na kilka spraw, które przełożą się na późniejsze komfortowe korzystanie z niej. Wśród takich cech klawiatur, które mogą mieć znaczenie dla użytkowników wymienić można:

  • wysokość klawiszy – istnieją dwie grupy użytkowników. Jedna woli klawisze wysokie, typowo komputerowe, a wręcz żywcem wyjęte z maszyny do pisania, a druga część woli klawisze bardzo niskie, charakteryzujące się szybkim skokiem. Warto jest zwrócić na to uwagę, ponieważ taka z pozoru mało istota różnica może całkowicie zmienić sposób używania danej klawiatury
  • podświetlenie – obecnie praca przy komputerze po zmroku jest już standardem. Któż nie miał problemów, żeby w ciemności namierzyć konkretny klawisz na klawiaturze. Ten z pozoru zbędny gadżet, jakim jest podświetlenie, sprawi, ze praca przy komputerze może całkowicie się odmienić
  • sposób komunikacji z komputerem – dobra klawiatura może łączyć się z komputerem poprzez przewód lub bezprzewodowo. Z punktu widzenia jakości przesyłanych sygnałów nie ma to znaczenia, jednak jeśli ktoś posiada bardzo duży monitor i chciałby pracować w dużej odległości od niego, posiadanie bezprzewodowej klawiatury jest konieczne.