Chłodzenie komputerowe – jaki wentylator wybrać?

Bez względu na to, czy wybierzesz chłodzenie komputerowe aktywne, czy wodne, to najważniejszą jego częścią jest wentylator. To on pomaga w odprowadzaniu ciepła z chłodnicy czy z radiatora. Ale który wentylator będzie najlepszy? Pierwszą najważniejszą cechą, na którą należy zwrócić uwagę jest jego wielkość i prędkość obrotowa. Im wyższe są te parametry, tym większa jest wydajność chłodzenia. Oczywiście należy tutaj pamiętać o tym, że większe gabaryty i większa moc generują większy hałas. Ważnym elementem wentylatora jest łożysko w nim zamontowane. Wpływa ono nie tylko na głośność, ale również na trwałość całego sprzętu. Bardzo ważne jest także to, jak podłączony jest wentylator. W nowszych modelach możemy spotkać się z cztero-pinową wtyczką, dzięki czemu prędkością wentylatora można sterować z poziomu płyty głównej.

Chłodzenie do komputera – które będzie najlepsze dla Ciebie?

chłodzenie komputerowe

W większości komputerów zastosowanie znajdują procesory, które posiadają w zestawie także wentylator. Jest to rozwiązanie używane standardowo w przypadkach gdy procesor nie jest przeciążany, a komputer jest stosowany do użytku domowego. Osoby, które grają w gry komputerowe, bądź używają komputera do pracy nad grafiką lub pracują nad obróbką filmów rzadko korzystają z takich rozwiązań. W tych przypadkach chłodzenie komputerowe jest dobierane konkretnie pod indywidualne potrzeby posiadacza komputera. Najbardziej popularnymi rozwiązaniami jest zastosowanie komponentów półpasywnych. Są one dużo bardziej wydajne, cichsze niż aktywne oraz nie wymagają one dużo wolnej przestrzeni.

Dla kogo polecane jest chłodzenie wodne?

Chłodzenie wodne dużo bardziej wydajnie odprowadza ciepło z komputera, a przy tym nie wydaje prawie żadnych dźwięków. Dodatkowym atutem tego rodzaju chłodzenia jest fajny wygląd komputera dzięki zastosowaniu rurek, w których przepływa płyn chłodzący. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy nie mamy dużej przestrzeni w obudowie. Niestety tego rodzaju coolery są droższe, dlatego polecane są osobom, które dysponują większymi środkami finansowymi i chcą posiadać naprawdę dobre chłodzenie.