Procesory, CPU to jednostki centralne obliczeniowe, „mózg” komputera personalnego, odpowiedzialny za przetwarzanie informacji w oparciu o organizację procesów obliczeniowych zgodnie z zestawem predefiniowanych instrukcji.
Główne cechy charakterystyczne procesora centralnego
Na wydajność (szybkość) procesora wpływa wiele różnych parametrów. Przyjrzymy się teraz głównym cechom procesora, co do reszty właściwości produktu — są one głęboko techniczne w naturze.
Prędkość zegara
Częstotliwość zegara procesora jest mierzona w mega i gigahercach (MHz, GHz) i odnosi się do liczby cykli zegara (obliczeń) na sekundę. Zazwyczaj częstotliwość taktowania CPU jest proporcjonalna do częstotliwości magistrali. Im wyższa częstotliwość zegara procesora, tym większa jego wydajność. 1 MHz równa się 1 milionowi cykli zegara i odpowiednio 1 miliardowi operacji na sekundę dla 1 GHz.
Częstotliwość magistrali
Częstotliwość zegara (w MHz), z jaką procesor komunikuje się z magistralą płyty głównej (np. w celu załadowania/wyładowania danych do/z pamięci RAM).
Mnożnik
Mnożnik, który jest używany do obliczania ostatecznej częstotliwości zegara procesora poprzez pomnożenie częstotliwości magistrali (FSB) przez współczynnik (mnożnik). Załóżmy, że częstotliwość FSB wynosi 200 MHz, a mnożnik 20, otrzymamy częstotliwość taktowania procesora: 200 * 20 = 4 GHz. Poprzez zmianę mnożnika można zmienić częstotliwość pracy procesora. Aby to zrobić, płyta główna musi obsługiwać overclocking, a procesor musi mieć odblokowany mnożnik (linia Black Edition).

Rdzeń
Określa większość parametrów procesora: typ gniazda, zakres częstotliwości pracy i częstotliwość FSB. Rdzeń procesora charakteryzują następujące parametry: technologia procesu technologicznego, wielkość pamięci podręcznej L1 i L2, napięcie rdzenia oraz rozpraszanie ciepła.
Typ gniazda
Gniazdo używane do montażu procesora na płycie głównej. Z reguły typ gniazda charakteryzuje się różną liczbą nóżek i zależy od producenta procesora. Przykładowo, nowoczesne procesory Intel wykorzystują gniazda LGA1156 i LGA1366, natomiast procesory AMD wykorzystują gniazda AM3, AM4 i FM2+.