Jakie kwestie należy uwzględnić przy wyborze dysku SSD?

Można zaobserwować, że dyski SSD z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie kwestie powinno się uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie wspomnianego produktu. Jakie aspekty koniecznie należy wziąć pod uwagę?

Pojemność dysku SSD

Warto wiedzieć, że w tej kwestii są bardzo proste zależności, im bardziej pojemny dysk będzie chciał kupić użytkownik, tym większą kwotę pieniężną musi za niego zapłacić. Rekomendowane jest jednak kierowanie się także zupełnie innymi przesłankami. Specjaliści polecają kupić dysk o pojemności przynajmniej 240 GB, możliwe będzie bowiem wtedy zainstalowanie systemu operacyjnego, a także kilku gier i programów. Godny uwagi jest również fakt, że im mniejsza pojemność produktu, tym mniejsza jego wydajność.

Obecnie zdecydowanie najbardziej optymalnym wyborem będzie zaopatrzenie się w dysk SSD o pojemności od 480 do 512 GB. Produkt będzie bowiem w stanie bez żadnego problemu pomieścić praktycznie wszystkie dane, do których użytkownik będzie potrzebował szybkiego dostępu.

Jaki format dysku wybrać?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się produkty w standardzie M.2. Pozwala on bowiem na komunikację nie tylko w ramach magistrali SATA, ale również PCI Express (NVMe). Atutów wspomnianego formatu jest jednak zdecydowanie więcej. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że dyski są montowane na płycie głównej. Nie są zatem konieczne dodatkowe kable zasilające czy sygnałowe.

Jak jest zbudowany dysk SSD?

Warto mieć świadomość, że omawiane dyski SSD są w swojej budowie znacznie prostsze w porównaniu do dysków HDD. Do podstawowych komponentów należy bowiem zaliczyć pamięć NAND/3DXpoint, płytkę PCB, a także kontroler. W niektórych przypadkach obecna jest również pamięć podręczna DRAM. Można ją wykorzystać w celu przyspieszenia zapisu danych. Godny uwagi jest również fakt, że obecnie zdecydowanie największą popularnością cieszy się pamięć TCL, która umożliwia zapisać 3 bity w jednej komórce pamięci.

Oferta sprzedażowa dysków SSD dostępna pod adresem: https://www.sferis.pl/dyski-ssd-2900