Laptop, czy komputer stacjonarny?

Komputer od czasu swojego powstania przeszedł niezwykle długą drogę rozwoju. Wzrosły nie tylko jego możliwości techniczne i moc obliczeniowa, ale również znacznie zmniejszyły się rozmiary poszczególnych elementów, co w efekcie zaowocowało możliwością powstania komputerów przenośnych, czyli laptopów. Czy jednak oznacza to, że komputer stacjonarny nie ma już prawa bytu i prędzej czy później wszyscy będą korzystali z komputerów przenośnych?

Niezaprzeczalne zalety

 

Komputer przenośny ma swoje niezaprzeczalne zalety, którymi zawsze będzie zdobywał coraz to nowych zwolenników.

Przede wszystkim jego ogromnym plusem jest mobilność. Osoby pracujące przy komputerze nie są już przywiązane do jednego miejsca i swoją pracę mogą zabrać właściwie wszędzie, gdzie tylko im się zamarzy. Jeśli ktoś chce popracować w parku kub w kawiarni? Nie ma problemu. W podróży lub na plaży? Proszę bardzo. Wszystko to jest niestety zupełnie niemożliwie w przypadku komputerów stacjonarnych.

Jak to wygląda od strony technicznej?

 

Niestety taka mobilność ma swoje poważne wady. Największą jest z pewnością bateria, która posiada bardzo ograniczony czas działa, dlatego prędzej czy później konieczne będzie podłączenie się z komputerem do gniazdka elektrycznego.

Producenci oczywiście starają się pracować nad tym problemem, jednak mimo wszystko rzadko kiedy można w laptopach spotkać procesor mocniejszy niż i5 7400, ponieważ im jest on szybszym, tym więcej pobiera prądu i generuje zbędnego ciepła.

 

Czyli jednak komputer stacjonarny?

 

Posiadając komputer osobisty wpinany do gniazdka i stojący na biurku, nie ma większego znaczenia, czy pracuje on na procesorze i5 7400 (https://www.sferis.pl/procesor-intel-core-i5-7400-i5-7400-bx80677i57400-3000-mhz-min-3500-mhz-max-lga-1151-p453626), czy jakimś topowym modelu i9. Czas jego działania będzie taki sam, ponieważ jest on stale podpięty do sieci.

Dlatego też jeśli komuś nie zależy szczególnie mocno na tym, aby ze swoimi dokumentami i pracą przemieszczać się po świecie, zdecydowanie lepiej jest jednak zakupić model stacjonarny. W przypadku konieczności zabierania komputera ze sobą, niestety pogodzić się trzeba będzie z tymi drobnymi niedogodnościami.