Na co zwrócić uwagę przy składaniu komputera gamingowego?

Komputer gamingowy to inwestycja na długie lata, dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór poszczególnych podzespołów. Na co zwrócić uwagę, by potem nie żałować zakupu peceta pod gry?

Karta graficzna wcale nie jest najważniejsza

W środowisku graczy utarło się przekonanie, że karta graficzna jest najważniejszym elementem gamingowego komputera. To nie do końca prawda – dobre GPU jest co prawda kluczowe dla jak największej wydajności przy najnowszych grach, ale stanowi przy tym najszybciej starzejący się element, który trzeba będzie wymienić już po kilku latach użytkowania. Warto wziąć to pod uwagę podczas składania PC gamingowego i wybrać wystarczająco dobrą płytę główną, by umożliwić dokonanie stosownych zmian w przyszłości.

pc gamingowy

SSD czy HDD – który dysk wybrać?

Długi czas ładowania gry to zmora wszystkich graczy i znak, że komputer gamingowy został złożony z niewłaściwych podzespołów. W tym wypadku kluczowy jest dysk twardy. Od jego rodzaju oraz szybkości (a także parametrów karty graficznej) zależy długość ładowania się tekstur. Zdecydowana większość graczy decyduje się na wybór SSD, czyli dysku opartego na napędzie półprzewodnikowym, zwanym inaczej pamięcią flash. Dyski SSD są nawet kilka razy szybsze od swoich magnetycznych odpowiedników, a także znacznie rzadziej ulegają awariom. Podczas składania komputera gamingowego dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na dwa dyski SSD – jeden do instalacji systemu operacyjnego i jeden pełniący funkcję magazynu danych. Jeżeli niezbędne okażą się oszczędności, ten drugi SSD można zamienić na znacznie tańszy dysk twardy.