Większość osób mylnie uważa, że wybór kabli komputerowych jest bardzo prostym zadaniem. Problemy pojawiają się przede wszystkim przy przewodach multimedialnych, które odpowiadają oczywiście za prawidłową pracę wielu urządzeń.
O czym należy pamiętać?
Tradycyjne kable komputerowe wykonane są zazwyczaj z miedzianego rdzenia, który najczęściej występuje w formie kilku żył. Jeżeli chodzi o samą izolację, to większość producentów stosuje wysokiej jakości gumę. W dużej mierze to właśnie sposób przygotowania obu wymienionych elementów ma największy wpływ na jakość danego kabla.
Jakie kable komputerowe wybrać?

W branży IT największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście popularne kable USB. Do wyboru są kable z końcówką USB-USB, jak i również modele USB-miniUSB albo USB-microUSB. Te ostanie na szeroką skalę wykorzystywane są do podłączenia i ładowania popularnych telefonów komórkowych. Jeżeli chodzi o prędkość danych, to najlepszymi parametrami mogą pochwalić się kable komputerowe USB 3.0, które zapewniają użytkownikom transfer na poziomie około 5 Gb/s. Najbardziej wymagający użytkownicy, mogą postawić na kable USB 3.1, dzięki którym można osiągnąć przesył danych do 10 Gb/s.
Rodzaj wtyczki ma znaczenie
Wybierając kable komputerowe należy zwrócić uwagę także na rodzaj wtyczki. W chwili obecnej największym zainteresowaniem cieszą się wtyczki typu A, które obsługują wyłącznie pierwszą generację kabli. Wtyczki A wykorzystywane są głównie do stosunkowo niewielkich urządzeń. Mowa tutaj między innymi o telefonach mobilnych albo aparatach. Do obsługi drukarek i monitorów wykorzystywane są z kolei wtyczki typu B. Warto wspomnieć także o tym, że nowszy standard jest przeważnie w pełni kompatybilny ze starszymi modelami. Niestety podłączenie starszych urządzeń do nowych gniazdek nie zwiększy transferu danych. Nowością na rynku są wtyczki oraz kable typu C, które wyróżniają się symetryczną konstrukcją i znacznie mniejszymi rozmiarami. Kable tego typu umożliwiają bardzo szybkie przesyłanie danych i bez problemu obsługują sygnał audio/video.