Na co zwrócić uwagę wybierając kable komputerowe?

Większość osób mylnie uważa, że wybór kabli komputerowych jest bardzo prostym zadaniem. Problemy pojawiają się przede wszystkim przy przewodach multimedialnych, które odpowiadają oczywiście za prawidłową pracę wielu urządzeń.

O czym należy pamiętać?

Tradycyjne kable komputerowe wykonane są zazwyczaj z miedzianego rdzenia, który najczęściej występuje w formie kilku żył. Jeżeli chodzi o samą izolację, to większość producentów stosuje wysokiej jakości gumę. W dużej mierze to właśnie sposób przygotowania obu wymienionych elementów ma największy wpływ na jakość danego kabla.

Jakie kable komputerowe wybrać?

kable komputerowe

W branży IT największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście popularne kable USB. Do wyboru są kable z końcówką USB-USB, jak i również modele USB-miniUSB albo USB-microUSB. Te ostanie na szeroką skalę wykorzystywane są do podłączenia i ładowania popularnych telefonów komórkowych. Jeżeli chodzi o prędkość danych, to najlepszymi parametrami mogą pochwalić się kable komputerowe USB 3.0, które zapewniają użytkownikom transfer na poziomie około 5 Gb/s. Najbardziej wymagający użytkownicy, mogą postawić na kable USB 3.1, dzięki którym można osiągnąć przesył danych do 10 Gb/s.

Rodzaj wtyczki ma znaczenie

Wybierając kable komputerowe należy zwrócić uwagę także na rodzaj wtyczki. W chwili obecnej największym zainteresowaniem cieszą się wtyczki typu A, które obsługują wyłącznie pierwszą generację kabli. Wtyczki A wykorzystywane są głównie do stosunkowo niewielkich urządzeń. Mowa tutaj między innymi o telefonach mobilnych albo aparatach. Do obsługi drukarek i monitorów wykorzystywane są z kolei wtyczki typu B. Warto wspomnieć także o tym, że nowszy standard jest przeważnie w pełni kompatybilny ze starszymi modelami. Niestety podłączenie starszych urządzeń do nowych gniazdek nie zwiększy transferu danych. Nowością na rynku są wtyczki oraz kable typu C, które wyróżniają się symetryczną konstrukcją i znacznie mniejszymi rozmiarami. Kable tego typu umożliwiają bardzo szybkie przesyłanie danych i bez problemu obsługują sygnał audio/video.