Rodzaje kart pamięci do telefonów

Telefony komórkowe już na stale wpisały się w krajobraz współczesnego świata. Z dość dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, iż dla teraźniejszego człowieka upowszechnienie się komórek jest tym, czym druk był dla szesnastowiecznych ludzi.. Jednakże smartfony, czyli obecnie produkowane telefony komórkowe, nie mogłyby istnieć bez nośników pamięci, które umożliwiają praktyczne korzystanie z możliwości tych urządzeń.

Bez karty pamięci ani rusz

Czym byłby smartfon, bez możliwości zapisania na nim jakichkolwiek danych? Przypominałby najprawdopodobniej bardzo zaawansowany kalkulator. Dzięki zastosowaniu nośników pamięci możliwe jest korzystanie ze wszechstronnych możliwości, jakie dają te urządzenia. Pliki wideo i mp3, fotografie, dokumenty tekstowe, skany i wiele innych – wszystkie tego typy dane zapisać można na nośnikach danych, takich jak chociażby karta pamięci do telefonu.

Wprawdzie historia telefonii komórkowej nie jest jakoś szczególkarty pamięci do telefonunie długa, jednakże przez ten czas na rynku funkcjonowało co najmniej kilka formatów, w jakich produkowane były dobre karty pamięci do telefonu. W początkowym okresie ich wykorzystywania dość powszechną praktyką było stosowanie własnych formatów kart pamięci do telefonu przez poszczególnych producentów. Z czasem jednakże doszło do ustandaryzowania formatów i taki stan rzeczy trwa do dziś.

Najpopularniejsze formaty kart pamięci do telefonów

Na samym początku warto opisać format SD – dość duży (szczególnie w porównaniu do jego następców), dość pojemny i użyteczny. Wykorzystywany w pierwszym okresie i dość szybko wyparty przez mniejsze formaty. Formatem karty do telefonu jaki następnie wszedł do użytku był miniSD zdecydowanie mniejszy od swojego poprzednika i bardzo popularny.

Równolegle z miniSD funkcjonowały karty pamięci MMC. Stosowane przede wszystkim przez uznanych producentów w ich flagowych modelach telefonów z biegiem czasu straciły swoja pozycje na rzecz kart miniSD i ich następczyni – karty microSD. Najmniejsza ze wszystkich powyżej wymienionych kart jest obecnie najczęściej stosowanym nośnikiem do telefonów komórkowych.